Orbán megint a régi, bevált receptet követte. 2008-ban is egy referendummal próbált szavazókat elszipkázni az ellenféltől. Vasárnap ez a taktika csak a Jobbikkal szemben vált be.
„Az adatok alapján leszögezhető, hogy a baloldali pártok bojkottfelhívása sikeres volt. A fővárosban átlag alatti, 39,4 százalékos volt a részvétel, ráadásul a szavazók 11,7 százaléka érvénytelenül voksolt. A 33 baloldali településen még ennél is alacsonyabb, 37,5 volt a részvétel. Úgy fest, hogy ezzel kifejezetten a kérdést megfogalmazó kormánynak üzentek, hiszen a 2014-es országgyűlési választásokon még 68, illetve 64 százalékos volt a választók aktivitása. Másrészt megnéztük azt is, hogy kik szavazhattak nemmel ezeken a településeken. Budapesten jóval alacsonyabb részvétel mellett csak tízezerrel voltak kevesebben, mint ahányan a Fideszre és a Jobbikra voksoltak két éve, a baloldali településeken viszont pont tízezerrel többen. (...)
Mindebből több következtetés is levonható. Először: a 11-12 milliárdba került kormányzati kampány és a pártapparátus még azokon a településeken is mozgósítani tudta a jobboldali tábort, ahol nehezített volt a terep. Ami még akkor is jó hír a Fidesznek, ha a fő célt nem sikerült elérni. Hiszen a 2014-es újpesti, a 2015-ös veszprémi és tapolcai vesztes időközin még fásult volt a tábora. Kérdés viszont, hogy a migráns-téma és a tábor lelkesedése kitart-e még másfél évig, ugyanis nemrég Orbán határozottan cáfolta, hogy előrehozott választásokat tervezne.
Másodszor: Orbán megint a régi, bevált receptet követte. 2008-ban is egy referendummal próbált szavazókat elszipkázni az ellenféltől. Ez akkor sikerült: két évre rá 433 ezerrel több voksot szerzett a Fidesz, mint a népszavazás előtti 2006-os választáson. Vasárnap ez a taktika csak a Jobbikkal szemben vált be. Kérdés, hogy Vona fideszes korrupciót támadó stratégiája elég lesz-e 2018-ban a jobbikos tábor egyben tartására. Egy biztos, másfél év múlva még ennél is durvább kampányra számíthatunk.”